Wpisy z Luty 2014

Schody policzkowe

Kategoria: Schody

Schody policzkowe Schody policzkowe wpuszczane składają się z policzków i stopni (tj. podnóżków i przednóżków. Policzki wykonuje się z bali (o przekroju 5+7 x 25+33 cm). Szerokość i długość policzków zależy od szerokości i liczby stopni w biegu schodów. Szerokość policzków powinna być taka, aby po wycięciu w nich rowków o głębokości 2+4 cm na wpuszczenie stopni pozostały w policzku nienaruszone pasy drewna o szerokości 3+4 cm od góry i 4+5 cm od dołu. Podnóżki należy wykonywać z desek o grubości 4+6 cm i szerokości 25+30 cm. Od przodu są one podparte przednóżkami z desek o grubości 2+3 cm. Podnóżki łączy się z przednóżkami górą – na wpust prosty, a dołem – na gwoździe. Można też wykonać schody ażurowe, rezygnując z przednóżków. Schody siodłowe (zwane też policzkowymi nasadzanymi) stosuje się w domach z bogatym wykończeniem. Wadą ich jest duże zużycie drewna oraz trudne i kosztowne wykonanie. Zasadnicza różnica konstrukcyjna między schodami policzkowymi wpuszczanymi a schodami siodłowymi polega na tym, że przy schodach siodłowych stopnie nie są wpuszczane w belki policzkowe, lecz nasadzane od góry na wycięcia schodkowe dostosowane do wymiarów stopni w belce policzkowej.

Tynk cementowo-wapienne i cementowo-gliniane

Kategoria: Budowa domu

Tynki cementowo-wapienne stosuje się na zewnątrz budynku i niekiedy jako narzut w pomieszczeniach narażonych na zawilgocenie (w pralniach, łazienkach, kuchniach), w pomieszczeniach gospodarczych i w miejscach narażonych na uszkodzenia mechaniczne (np. naroża). W miejscach bardziej narażonych dajemy zaprawę mocniejszą. Najczęściej stosuje się składy objętościowe cementu, wapna i piasku: 1:1:6, 1:1,5:8, 1:2:10. Tynki gipsowe i wapienno-gipsowe można stosować zamiast wypraw wapiennych tylko w pomieszczeniach nie narażonych na działanie wilgoci i wody. Mają one dobrą przyczepność do podłoża, dlatego używane są jako pierwsza warstwa przy tynkowaniu elementów drewnianych, obitych listewkami lub trzciną. Tynki cementowo-gliniane, wykonane z tłustej zaprawy 1:2:3 lub 1:2:4 (cement: glina: piasek) i zatarte na gładko, nie przepuszczają wody, są trwalsze od tynków cementowo-wapiennych i mogą służyć jako przeciwwilgociowa izolacja ścian piwnicznych i cokołów – warto zainwestować w ten pomysł, który w późniejszym czasie może przynieść wiele dobrego.

Tagi: , ,

Przygotowanie podłoża

Kategoria: Budowa domu, Schody

Przy robotach tynkarskich należy wykonać kolejno następujące podstawowe czynności: – przygotować podłoże pod tynk, – wyznaczyć powierzchnię tynku, – nanieść kolejne warstwy tynku (obrzutkę, narzut i gładź), – wykończyć tynki. Jednym z warunków wykonania dobrych i trwałych tynków jest staranne przygotowanie podłoża. Odpowiednie podłoże to takie, które: – zapewnia dobrą przyczepność zaprawy, – jest trwałe, sztywne i nie zmienia wymiarów w czasie użytkowania, – jest równe, tzn. nie wymaga pogrubienia (nadkładania) tynku. Przyczepność tynku do podłoża zależy od jego powierzchni i stopnia zawilgocenia. Powierzchnia podłoża nie powinna być zbyt gładka, dlatego ścian przeznaczonych pod tynki nie muruje się na pełne spoiny, a gładkie powierzchnie betonowe powinno się ponacinać przecinakiem. Powierzchnie pod tynk powinny być dokładnie oczyszczone szczotkami i obmyte z kurzu, który stanowi warstwę izolującą tynk od muru i powoduje odpadanie tynku. Usunąć również należy zaprawę pozostałą po murowaniu, tłuste plamy i wszelkie inne zanieczyszczenia, przede wszystkim sadzę.

Posadowienie schodów zewnętrznych

Kategoria: Schody

Posadowienie schodów zewnętrznych wymaga spełnienia tych samych warunków co posadowienie budynku. Spód fundamentu schodów zewnętrznych, betonowych czy kamiennych, posadowionych na gruncie, powinien leżeć poniżej poziomu przemarzania gruntu w danej okolicy. Aby zmniejszyć zużycie betonu, jaki jest potrzebny do wypełnienia określonej głębokości wykopu pod schody, można dolną warstwę fundamentu, do poziomu 30-f-50 cm poniżej terenu, wykonać w postaci tzw. poduszki piaskowej, żwirowej lub kamiennej. Przy wykonywaniu monolitycznych schodów zewnętrznych (tak stopni, jak i spoczników) należy pamiętać o uwzględnieniu 1 – 2% spadku na stopniach w kierunku zewnętrznym – to ważne w tym wypadku. Wykończenie schodów przez wykonanie cokolików, zarówno w schodach wewnętrznych, jak i zewnętrznych, stanowiących ich boczne wykończenie od strony ścian; cokoliki wykonuje się o wysokości 5-MO cm; zaleca się zarówno cokoliki, jak i posadzkę spoczników wykonywać z tych samych lub podobnych materiałów co stopnie schodowe.

Projekt domu

Kategoria: Budowa domu, Projekt domu

Projekt domu Projekt domu to inaczej jego szkic. Projektowanie domów jest sztuką, dlatego tez nie robi się tego na własną rękę tylko za pomocą specjalisty. Tylko on wie jak powinny być ustawione pomieszczenia i jak je wykonać, aby wszystko ze sobą współgrało. Przy projekcie domu nie tyle ważne jest to gdzie będzie, jaki pokój tylko to by był prawidłowo wykonany, czyli mail nasłonecznie i drogi dostępu wszystko to należy dokładnie umieścić w projekcie. Projekty zamawia się u architekta ten wszystko wymierza i tworzy plan, który późnej przedstawia. Projekt domu jest ogromnym przetsie wzięciem wymagającym wielkich umiejętności. Projekt taki klient dostaje w postaci rysunku technicznego, na którym są wszystkie wytyczne oraz obliczenia. Projekt domu jest niezbędny, jeśli chcemy go posiadać, ponieważ wszystko musi być dokładanie zaplanowane, aby nie ulęgło zniszczeniu lub się nie zepsuło a w najgorszym wypadku nie zawaliło