Wpisy oznaczone tagiem stopnie

Zabezpieczenie schodów

Kategoria: Schody

Zabezpieczenie schodów Duży wpływ na funkcjonalność schodów ma długość biegu, bowiem bieg o zbyt dużej liczbie stopni powoduje zmęczenie osób wchodzących. Wygodny bieg schodów nie powinien zawierać więcej niż 10 stopni, natomiast maksymalna liczba stopni w biegu nie powinna być większa niż 17 stopni. W obliczeniach należy brać pod uwagę wysokość przejścia nad biegami i spocznikami, która w obrębie budynku wynosi na ogół 2,1 m. Biegi oraz spoczniki powinny być zaopatrzone w balustrady od strony nie ograniczonej ścianami. Natomiast schody ograniczone z dwóch stron ścianami (np. piwniczne) powinny mieć poręcze umocowane na ścianach lub jedną poręcz po prawej stronie w kierunku wejścia na schody. Balustrady i poręcze mocuje się dla bezpieczeństwa i wygody przy schodach mających więcej niż 5 stopni. Wysokość balustrady zależy od prześwitu między biegami. W budownictwie jednorodzinnym wysokość balustrady wynosi 90 cm przy rozstawie między biegami do 20 cm i mierzy się ją w pionie od krawędzi stopnia do wierzchu poręczy lub pochwytu.

Schody policzkowe

Kategoria: Schody

Schody policzkowe Schody policzkowe wpuszczane składają się z policzków i stopni (tj. podnóżków i przednóżków. Policzki wykonuje się z bali (o przekroju 5+7 x 25+33 cm). Szerokość i długość policzków zależy od szerokości i liczby stopni w biegu schodów. Szerokość policzków powinna być taka, aby po wycięciu w nich rowków o głębokości 2+4 cm na wpuszczenie stopni pozostały w policzku nienaruszone pasy drewna o szerokości 3+4 cm od góry i 4+5 cm od dołu. Podnóżki należy wykonywać z desek o grubości 4+6 cm i szerokości 25+30 cm. Od przodu są one podparte przednóżkami z desek o grubości 2+3 cm. Podnóżki łączy się z przednóżkami górą – na wpust prosty, a dołem – na gwoździe. Można też wykonać schody ażurowe, rezygnując z przednóżków. Schody siodłowe (zwane też policzkowymi nasadzanymi) stosuje się w domach z bogatym wykończeniem. Wadą ich jest duże zużycie drewna oraz trudne i kosztowne wykonanie. Zasadnicza różnica konstrukcyjna między schodami policzkowymi wpuszczanymi a schodami siodłowymi polega na tym, że przy schodach siodłowych stopnie nie są wpuszczane w belki policzkowe, lecz nasadzane od góry na wycięcia schodkowe dostosowane do wymiarów stopni w belce policzkowej.

Wykonanie schodów

Kategoria: Schody

Wykonanie schodów Schody to element domu. Każdy dom posiada schody, ponieważ ułatwiają one przemieszczanie się nam z miejsca na miejsce. Schody można podzielić na kilka części, czyli na schody wejściowe i te typowo domowe. Różnią się miedzy sobą wyglądem i materiałem. Schody wejściowe są masywne i najczęściej obłożone płytkami po to by były dekoracyjne inaczej jest, jeśli jest mowa o schodach domowych, ponieważ te najczęściej są drewniane. Wykonanie schodów nie jest trudne, ponieważ wystarczy tylko kupić cement i je uformować w tym pomagają na rożnego rodzaju podstawki i drewno, które nadają kształt naszym schodom. Schody służą do przemieszczania się, dlatego też muszą być w miarę poręczne, dlatego też nie buduje się schodów stromych, ponieważ te są największym zagrożeniem dla ludzi. Schody najczęściej wykonuje się po wykonaniu ścian domu. Wykonuje się je, kiedy jest ładnie, ponieważ tylko słonce i wiatr sprawiają ze szybko schną