Wpisy z styczeń 2014

Kuchnie świata

Kategoria: Pomieszczenia w domu

Kuchnie ze świata serwują nam inne potrawy jednak każda z tych kuchni powinna być naprawdę dobrze urządzona. Coraz szybciej żyjemy. Coraz więcej pracujemy. Na wszystko mamy za mało czasu- za mało czasu na sen, za mało czasu dla rodziny, dzieci, znajomych, za mało czasu na odpoczynek, żeby wyjechać na urlop- i nie starcza nam dnia, żeby zrobić wszystko, co sobie zaplanowaliśmy. Nie mamy czasu, żeby pomieszkać trochę w wymarzonym i kupionym na raty mieszkaniu, czy też domu. Nie mamy czasu, aby ugotować obiad, zjeść w spokoju i z tego powodu zaczynamy chorować na coraz to różne choroby- najczęściej przewodu pokarmowego. Jemy coś na szybko na mieście. Jest to przeważnie hot dog, zapiekanka, sucha bułka, drożdżówka, jakiś batonik. Stołujemy się w barach i restauracjach, a niestety nie wszystkie kuchnie świata przypadają naszemu żołądkowi do gustu. Zresztą nigdy nie możemy mieć pewności, czy dania, jakie nam są serwowane, są na pewno świeże i bez zbędnych konserwantów. Lekarze apelują, aby nie jeść byle gdzie i byle czego. To może mieć poważne skutki. Lepiej jest wygospodarować parę minut i ugotować coś samemu w domu.

Tynkowanie zimą

Kategoria: Budowa domu

Budynek powinien być wówczas zamknięty (założona i oszklona stolarka okienna i drzwiowa) i tynkowane pomieszczenie odpowiednio ogrzane, przy czym ogrzane musi być nie tylko powietrze, ale także ściany, których temperatura w najchłodniejszym miejscu nie może być niższa niż 5°C. Mury ponadto powinny być osuszone. Piasek przeznaczony do zaprawy należy rozmrozić, a wodę ewentualnie podgrzać (do temperatury nie wyższej niż 80°C). Jeśli w czasie tynkowania zimą nie możemy wykorzystać stałych urządzeń grzewczych (pieców, centralnego ogrzewania), stosujemy do ogrzania pomieszczeń urządzenia prowizoryczne, np. przenośne piece żeliwne, koksowniki. Aby uniknąć zatrucia czadem, należy koksownik wnieść dopiero po rozpaleniu koksu na zewnątrz. Pomieszczenia tynkowane zimą należy przewietrzać, zachowując jednak ostrożność, aby nie dopuścić do lokalnych odmrożeń tynku. Do wykonywania tynków zewnętrznych służyć mogą rusztowania warszawskie (jeśli mamy odpowiednią liczbę ramek) lub dwurzędowe rusztowania stojakowe.

Schody żelbetowe monolityczne płytowe

Kategoria: Schody

Schody żelbetowe monolityczne płytowe Są to najczęściej stosowane w budownictwie jednorodzinnym konstrukcje schodów. Powszechność ich stosowania jest wynikiem następujących zalet: – łatwość w nadaniu schodom odpowiedniego kształtu i możliwość wykonania ich własnymi siłami bądź z niewielką pomocą fachowca, – braku potrzeby pozostawienia bruzd w ścianach w przeciwieństwie do żelbetowych schodów monolitycznych z biegami wspornikowymi, – stosunkowo niski koszt ich wykonania, – trwałość i odporność schodów na działanie ognia. Konstrukcję nośną schodów płytowych stanowi żelbetowa płyta biegowa wsparta na belkach spocznikowych (przy większych rozpiętościach biegu schodowego) albo łączona z płytą spocznikową. Schody żelbetowe monolityczne płytowe wykonuje się w deskowaniu. Przy deskowaniu schodów stosuje się te same zasady co przy deskowaniu monolitycznych stropów, z tym że deskowanie wykonuje się z nachyleniem odpowiadającym kątowi nachylenia biegu schodów. Deskowanie schodów płytowych składa się z deskowania biegów i spoczników.

Schody stalowe

Kategoria: Schody

Schody stalowe Obok schodów żelbetowych i drewnianych coraz częściej są wykonywane w budynkach jednorodzinnych przestrzenne schody stalowe, które odznaczają się lekkością w porównaniu ze schodami żelbetowymi. Schody stalowe można wykonywać w różnej konstrukcji (np. na stalowej belce wspornikowej, na stalowych belkach policzkowych) zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Schody stalowe można wypełniać betonem, lastrykiem lub obłożyć drewnem. Przy odpowiednim wyeksponowaniu i zaprojektowaniu również mogą stanowić ciekawą kompozycję z danym wnętrzem. Obok wyżej przedstawionych rodzajów schodów (żelbetowych, drewnianych i stalowych) stosować można konstrukcję mieszaną schodów, np. w żelbetowych schodach policzkowych można żelbetową belkę policzkową zastąpić konstrukcją stalową lub drewniane stopnie można ułożyć na stalowej konstrukcji nośnej. Stopnie mocuje się do wycięć wykonanych w policzkach na wkręty, których łby mogą być widoczne lub wpuszczone głębiej i zakryte kawałkami drewna (kołeczkami) lub tralkami (słupkami) balustrady.

Sala gimnastyczna

Kategoria: Projekt szkoły

Sala gimnastyczna jest to rodzaj terenu. Sal jest największym pomieszczeniem w całej szkole, ponieważ tutaj odbywają się zajęcia ruchowe wiec dzieci muszą mieć dużo wolnej przestrzeni. Każda sal sąsiaduje z szatnią po to, aby nie panował chaos. Sala gimnastyczna jest bardzo ważnym obiektem, ponieważ tutaj odbywają się turnieje, ale nie tylko, ponieważ tutaj dzieci dbają o swoją sylwetę i kondycję. Sala jest pilnowana przede wszystkim przez panów od wulefu, ponieważ oni odbywają tutaj zajęcia. Należy pilnować przede wszystkim, aby poruszać się tutaj tylko w odpowiednim obuwiu, ponieważ w przeciwnym razie można zniszczyć lub trwale uszkodzić nasz obiekt. Sala jest terenem wszechstronnym i wielo użytkowym, ponieważ można tutaj biegać grać w piłkę a nawet powadzić się gimnastykę. Jak wcześniej wspomniałam jest ogromna, dlatego też na jednej godzinie lekcyjnej ćwiczy tutaj kilka klas, ponieważ są w stanie się pomieścić? Sala gimnastyczna zazwyczaj jest budowla z funduszów szkoły, ale nie każdą jest na to stać.