Kategoria Schody

Zabezpieczenie schodów

Kategoria: Schody

Zabezpieczenie schodów Duży wpływ na funkcjonalność schodów ma długość biegu, bowiem bieg o zbyt dużej liczbie stopni powoduje zmęczenie osób wchodzących. Wygodny bieg schodów nie powinien zawierać więcej niż 10 stopni, natomiast maksymalna liczba stopni w biegu nie powinna być większa niż 17 stopni. W obliczeniach należy brać pod uwagę wysokość przejścia nad biegami i spocznikami, która w obrębie budynku wynosi na ogół 2,1 m. Biegi oraz spoczniki powinny być zaopatrzone w balustrady od strony nie ograniczonej ścianami. Natomiast schody ograniczone z dwóch stron ścianami (np. piwniczne) powinny mieć poręcze umocowane na ścianach lub jedną poręcz po prawej stronie w kierunku wejścia na schody. Balustrady i poręcze mocuje się dla bezpieczeństwa i wygody przy schodach mających więcej niż 5 stopni. Wysokość balustrady zależy od prześwitu między biegami. W budownictwie jednorodzinnym wysokość balustrady wynosi 90 cm przy rozstawie między biegami do 20 cm i mierzy się ją w pionie od krawędzi stopnia do wierzchu poręczy lub pochwytu.

Elementy schodów i ich wymiary

Kategoria: Schody

Elementy schodów i ich wymiary Podstawowymi elementami schodów sÄ…: – biegi, tj. pochylnie zaopatrzone w stopnie, – spoczniki, zmieniajÄ…ce bieg schodów i sÅ‚użące do odpoczynku, – balustrady i porÄ™cze, zapewniajÄ…ce sprawne i bezpieczne poruszanie siÄ™ po schodach. Wymiary stopni powinny być dostosowane do wielkoÅ›ci stopy ludzkiej i dÅ‚ugoÅ›ci kroku. Szerokość stopni powinna być taka, aby mogÅ‚a siÄ™ na nich zmieÅ›cić swobodnie stopa ludzka, a wysokość stopnia zapewniać wygodÄ™ chodzenia, tak przy wchodzeniu jak i schodzeniu. Wysokość stopnia w domach jednorodzinnych i mieszkaniach dwukondygnacyjnych nie powinna przekraczać 19 cm, a w schodach piwnicznych i strychowych – 20 cm. Zaleca siÄ™ stosowanie nastÄ™pujÄ…cych wymiarów schodów: – dla schodów bardzo wygodnych – 15 – dla schodów wygodnych – 16, – dla schodów przeciÄ™tnie wygodnych – 17, – dla schodów podrzÄ™dnych, maÅ‚o wygodnych – 19 (prowadzÄ…cych do podrzÄ™dnych pomieszczeÅ„). Wymiary stopni wpÅ‚ywajÄ… na nachylenie biegu schodów i im wygodniejsze sÄ… schody, tym wiÄ™cej miejsca zajmujÄ… w domu. CzÄ™sto wymagana jest renowacja schodów Gliwice, najlepiej wtedy zgÅ‚osić siÄ™ do fachowców.

Wykończenie schodów

Kategoria: Schody

Schody wykaÅ„czamy odpowiednimi materiaÅ‚ami podÅ‚ogowymi, zapewniajÄ…cymi im estetyczny wyglÄ…d, Å‚atwość utrzymania w czystoÅ›ci, odporność na Å›cieranie oraz bezpieczeÅ„stwo poruszania siÄ™ po nich. Przed wykoÅ„czeniem schodów mocujemy balustradÄ™. WykoÅ„czenie schodów uzyskujemy: – przy schodach zewnÄ™trznych – przez pokrycie stopni np. warstwÄ… lastryko o gruboÅ›ci 2-7-3 cm, pÅ‚ytkami lastrykowymi, pÅ‚ytkami marmurowymi, terakotÄ… itp. materiaÅ‚ami mrozo- i wodoodpornymi, ukÅ‚adanymi na zaprawie cementowej; przed ich obÅ‚ożeniem należy pamiÄ™tać o wykoÅ„czeniu spoczników(od strony nieograniczonej Å›cianami) koÅ‚nierzami z blachy ocynkowanej, które zabezpieczajÄ… Å›ciany budynku przed spÅ‚ywaniem po nich wody, – przy schodach wewnÄ™trznych – przez obÅ‚ożenie ich deskami lub deszczuÅ‚kami drewnianymi, które przytwierdza siÄ™ albo do Å‚at pozostawionych w stopniach podczas ich betonowania, albo do betonu, wiercÄ…c w nim otwory i wypeÅ‚niajÄ…c je koÅ‚kami lub dyblami; schody wewnÄ™trzne mogÄ… być również wykoÅ„czone pÅ‚ytami marmurowymi, pokryte lastrykiem, pÅ‚ytkami terakotowymi, wykÅ‚adzinÄ… podÅ‚ogowÄ…; stopnie drewniane nie wymagajÄ… dodatkowych wykÅ‚adzin.

Schody drabiniaste

Kategoria: Schody

Schody drabiniaste Schody drabiniaste stanowiÄ… najprostszÄ… konstrukcjÄ™ z wymienionych trzech rodzajów schodów drewnianych i skÅ‚adajÄ… siÄ™ z: – policzków drewnianych o wysokoÅ›ci 5+7 cm i szerokoÅ›ci 20+28 cm, z wykonanymi w nich rowkami gÅ‚Ä™bokoÅ›ci 2+4 cm, w które wsuwa siÄ™ stopnie (podnóżki), – stopni z desek gruboÅ›ci 4+5 cm i szerokoÅ›ci 25H-30 cm. Mocowanie stopni w policzkach można wykonywać dwoma sposobami, tj. przez: – wpuszczanie stopni w policzki na czopy proste lub tzw. pół jaskółczy ogon. – klinowanie pojedynczym lub podwójnym klinem stopni od strony zewnÄ™trznej policzków. W celu zapewnienia sztywnoÅ›ci schodów policzki powinno siÄ™ Å›ciÄ…gać Å›rubami o Å›rednicy 14+20 mm, co 1,5+2,0 m. O ile schody drewniane drabiniaste zaleca siÄ™ stosować przy zejÅ›ciach do pomieszczeÅ„ pomocniczych i w budynkach gospodarczych, o tyle schody drewniane policzkowe ze stopniami wpuszczanymi i schody policzkowe (zwane też siodÅ‚owymi) ze stopniami nasadzanymi mogÄ… być z powodzeniem stosowane w klatce schodowej domu jednorodzinnego.

Schody policzkowe

Kategoria: Schody

Schody policzkowe Schody policzkowe wpuszczane skÅ‚adajÄ… siÄ™ z policzków i stopni (tj. podnóżków i przednóżków. Policzki wykonuje siÄ™ z bali (o przekroju 5+7 x 25+33 cm). Szerokość i dÅ‚ugość policzków zależy od szerokoÅ›ci i liczby stopni w biegu schodów. Szerokość policzków powinna być taka, aby po wyciÄ™ciu w nich rowków o gÅ‚Ä™bokoÅ›ci 2+4 cm na wpuszczenie stopni pozostaÅ‚y w policzku nienaruszone pasy drewna o szerokoÅ›ci 3+4 cm od góry i 4+5 cm od doÅ‚u. Podnóżki należy wykonywać z desek o gruboÅ›ci 4+6 cm i szerokoÅ›ci 25+30 cm. Od przodu sÄ… one podparte przednóżkami z desek o gruboÅ›ci 2+3 cm. Podnóżki Å‚Ä…czy siÄ™ z przednóżkami górÄ… – na wpust prosty, a doÅ‚em – na gwoździe. Można też wykonać schody ażurowe, rezygnujÄ…c z przednóżków. Schody siodÅ‚owe (zwane też policzkowymi nasadzanymi) stosuje siÄ™ w domach z bogatym wykoÅ„czeniem. WadÄ… ich jest duże zużycie drewna oraz trudne i kosztowne wykonanie. Zasadnicza różnica konstrukcyjna miÄ™dzy schodami policzkowymi wpuszczanymi a schodami siodÅ‚owymi polega na tym, że przy schodach siodÅ‚owych stopnie nie sÄ… wpuszczane w belki policzkowe, lecz nasadzane od góry na wyciÄ™cia schodkowe dostosowane do wymiarów stopni w belce policzkowej.