Wpisy z Marzec 2014

Zabezpieczenie schodów

Kategoria: Schody

Zabezpieczenie schodów Duży wpływ na funkcjonalność schodów ma długość biegu, bowiem bieg o zbyt dużej liczbie stopni powoduje zmęczenie osób wchodzących. Wygodny bieg schodów nie powinien zawierać więcej niż 10 stopni, natomiast maksymalna liczba stopni w biegu nie powinna być większa niż 17 stopni. W obliczeniach należy brać pod uwagę wysokość przejścia nad biegami i spocznikami, która w obrębie budynku wynosi na ogół 2,1 m. Biegi oraz spoczniki powinny być zaopatrzone w balustrady od strony nie ograniczonej ścianami. Natomiast schody ograniczone z dwóch stron ścianami (np. piwniczne) powinny mieć poręcze umocowane na ścianach lub jedną poręcz po prawej stronie w kierunku wejścia na schody. Balustrady i poręcze mocuje się dla bezpieczeństwa i wygody przy schodach mających więcej niż 5 stopni. Wysokość balustrady zależy od prześwitu między biegami. W budownictwie jednorodzinnym wysokość balustrady wynosi 90 cm przy rozstawie między biegami do 20 cm i mierzy się ją w pionie od krawędzi stopnia do wierzchu poręczy lub pochwytu.

Elementy schodów i ich wymiary

Kategoria: Schody

Elementy schodów i ich wymiary Podstawowymi elementami schodów są: – biegi, tj. pochylnie zaopatrzone w stopnie, – spoczniki, zmieniające bieg schodów i służące do odpoczynku, – balustrady i poręcze, zapewniające sprawne i bezpieczne poruszanie się po schodach. Wymiary stopni powinny być dostosowane do wielkości stopy ludzkiej i długości kroku. Szerokość stopni powinna być taka, aby mogła się na nich zmieścić swobodnie stopa ludzka, a wysokość stopnia zapewniać wygodę chodzenia, tak przy wchodzeniu jak i schodzeniu. Wysokość stopnia w domach jednorodzinnych i mieszkaniach dwukondygnacyjnych nie powinna przekraczać 19 cm, a w schodach piwnicznych i strychowych – 20 cm. Zaleca się stosowanie następujących wymiarów schodów: – dla schodów bardzo wygodnych – 15 – dla schodów wygodnych – 16, – dla schodów przeciętnie wygodnych – 17, – dla schodów podrzędnych, mało wygodnych – 19 (prowadzących do podrzędnych pomieszczeń). Wymiary stopni wpływają na nachylenie biegu schodów i im wygodniejsze są schody, tym więcej miejsca zajmują w domu. Często wymagana jest renowacja schodów Gliwice, najlepiej wtedy zgłosić się do fachowców.

Drugie życie

Kategoria: Meble

Po latach używania każdy mebel traci swój pierwszy blask, urok nowości, przestaje być modny i zaczynamy myśleć co by tu z nim zrobić, żeby albo się go pozbyć, albo go jakoś odmienić. W przypadku łóżek dobrym rozwiązaniem jest oddanie mebla do tapicera, który wymieni nam sprężyny i obije całość nową tapicerka, tu możemy poszaleć i wybrać coś bardzo modnego więc naprawdę możemy tak zapewnić, że jeszcze kilka lat pocieszy nasze oczy. podobnie z fotelami, pufami i także krzesłami z obiciem. Każda taka renowacja nie jest aż tak droga i daje praktyczna odmianę w naszym wnętrzu. Ale trudniej jest już w przypadku szaf, które straciły blask politury, gdzie coś odpadło, zarysowało się itp. Pomysłów na odmianę jest kilka. Możemy poświęcić się pracochłonnemu zajęciu zdjęcia lakieru np. papierem ściernym lub szlifierka i nałożeniu nowej warstwy z ewentualnym kolorem lub ciekawym efektem bejcy. Ale możemy także okleić choćby szafki okleiną, teraz w sklepach dostępne są tak ciekawe okleiny ze efekt wcale nie musi być kiczowaty. Alternatywą jest nawet obklejenie szafki tapetą, najlepiej zmywalną, co daje niesamowite wrażenie i dodaje kilka lat życia zniszczonej już szafie.

Podział tynków

Kategoria: Budowa domu

Ze względu na liczbę warstw i sposób wykonania tynki można podzielić na: jednowarstwowe, dwuwarstwowe, trójwarstwowe, ozdobne i szlachetne. Tynki jednowarstwowe są to najprostsze w wykonaniu, surowe wyprawy rzadko stosowane przy budowie domu (na strychach, w piwnicach itp.). Mogą one być wygładzone od ręki kielnią (tzw. tynki rapowane). Większe nierówności można również przeciągnąć packą. Otrzymana w ten sposób powierzchnia jest stosunkowo równa, choć szorstka. Powierzchnia tynku może być także wygładzona pędzlem umoczonym w wodzie. Tynki jednowarstwowe wygładzone stosuje się przede wszystkim jako podłoże pod pionową izolację murów piwnicznych. Tynki dwuwarstwowe są to tynki surowe i stosuje się je w podrzędnych pomieszczeniach lub jako zatarty na ostro podkład pod tynki doborowe, specjalne lub szlachetne. Składają się z dwu warstw: obrzutki i narzutu. Starannie wykonane tynki dwuwarstwowe mogą stanowić wystarczające wykończenie ścian również w pomieszczeniach mieszkalnych – to rozwiązanie jest wykorzystywane bardzo często

Pokój nauczycielski

Kategoria: Projekt szkoły

Pokój nauczycielski jest to miejsce wydzielone dla nauczycieli. Pokój nauczycielskie znajduje się w każdej szkole. Zazwyczaj jest umiejscowiony niedaleko pokoju dyrektora po tom, aby każdy maił ze sobą kontakt. Pokój nauczycielski jest rodzajem pomieszczenia jest bardzo specyficzny i musi być przede wszystkim przestronny, ponieważ nauczycieli zazwyczaj jest wielu i każdy musi się tutaj zmieścić. W pokoju takim najczęściej można spotkać ogromny stół na środku pokoju, przy którym odpoczywają nauczyciele oraz meble. Meble są tutaj bardzo istotne, ponieważ to właśnie tutaj są kładzione wszelkie dzienniki, czyli dokumenty na temat osiągnięć szkolnych uczniów poszczególnych klas. Pokój n nauczycielski jest czynny od samego rana do ostatniej godziny lekcyjnej mają do niego dostęp tylko nauczyciel, chociaż ostatnio się to zmienia i uczniowie także tutaj wychodzą, ponieważ wszystko odbywa się za pomocą kart czipowych jest to bardzo poręczny i prosty sposób, dlatego też występuje w coraz większej części szkół.